Akne Tedavisi Süper Akne'ye Sebep Oluyor

Yaşam 10:19 | 11 Temmuz 2016

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre; Akne tedavisi için uzun süreçli antibiyotik kullanımı, ilerleyen zamanlarda dirençli süper akne çıkmasına sebep oluyor.

Akne tedavisinde uzun süren antibiyotik kullanımı, ilaçla tedavi olmayan ‘süper akne’ yaratıyor. İngiliz bilim insanları, üç aydan fazla süren antibiyotik kullanımının zararları konusunda uyarıyor.

AKNE DİRENÇ KAZANIYOR

Doktorların akneye karşı antibiyotik tedavisini uzun süre devam ettirmeleri halinde, antibiyotikten etkilenmeyen bir akne türü gelişebileceği uyarıları yapılıyor. Bu durumda ortaya çıkan yeni ‘süper akne’ türünü antibiyotikle tedavi mümkün olmayacak. Bu konuda antibiyotik tedavisi üç ay içinde cevap vermiyorsa, hastanın bir cildiye uzmanına gönderilmesi tavsiye ediliyor. Britanya Cilt Hastalıkları Uzmanları Yıllık Konferansına sunulan bir çalışma, ülkede akne tedavisi görenlerin, ortalama 6.5 ay boyunca antibiyotik tedavisi denendikten sonra bir uzmana sevk edildiğini ortaya koydu. Araştırmayı yürütenlerden Dr. Alison Layton, “Bu durum içinde antibiyotiğe dayanıklı bakteriler olan akne türlerinin gelişmesine ve tedavinin çok güçleşmesine yol açabilir” dedi. Layton, uzun süreli antibiyotik kullanımının sadece akne içindeki bakteri değil ama vücuttaki diğer zararlı bakterilerin de antibiyotiğe karşı direnç geliştirmesine yol açabileceğine dikkat çekti.