Burun Kanamasından Nasıl Korunulur?

Yaşam 17:24 | 13 Temmuz 2016

Özellikle yaz aylarında sıcaklıkların artmasıyla sık sık meydana gelen Burun Kanaması'yla ilgili olarak, Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Emre Polat Canbolat, önemli tavsiyelerde bulundu.

BAŞKA HASTALIKLARIN BELİRTİSİ OLABİLİR

Burun içindeki yapının kuruması ve sıcaklığa bağlı kurumalarda çatlamalara yol açarak, burnun kanadığını belirten Canbolat, “Bizim klinik olarak gördüğümüz burun kanaması sebebi bu tür çatlaklardır. Bu kanama şekli korkulacak bir durum değildir. Çatlamalara bağlı kanamalarda, yakma çubuklarıyla o çatlak olan damarları yakarak, hastalarımıza müdahale edebiliyoruz. Fakat bazı hastalarda özellikle burun kanaması başka hastalıklarında bir belirtisi olabilmektedir. Tansiyon aşırı yükselmiş olabilir. Bazı kan hastalıklarına bağlı olarak burun kanayabilir. Beyinde gelişen bazı sıkıntılı hastalıklara da bağlı olarak burun kanamaları olabilir. Bu durumda hastalarımıza gerekli müdahaleyi yapıp şifalarını sağlıyoruz” dedi.

BAŞINIZI SIK SIK ISLATIN

Burun kanamalarından korunma yolları hakkında bilgi veren Dr. Canbolat, “Özellikle güneşli havalarda mümkün olduğu kadar dışarıda dolaşmamak lazım. Gölgede durmak gerekiyor. Aşırı sıcakta başınızı ıslatmak da bir çeşit önlemdir. Özellikle tansiyon hastalarının evden çıkmamaları gerekiyor” diye konuştu.