Çeşme'de Aşk Festivali

Yaşam 13:48 | 18 Ekim 2016

Çeşme Belediyesinin 9 Durak 9 Deneyim etkinlikleri kapsamında yer alan 2. Aşk Festivali, birbirinden renkli etkinlikler ile 22-23 Ekim'de gerçekleştirilecek.

Çeşme Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, yörede yaşanmış gerçek bir aşk hikayesinden ilham alarak geçen yıl düzenlenmeye başlanan Aşk Festivali'nin ikincisi, 22-23 Ekim'de Çeşme'nin Dalyan Mahallesi'nde gerçekleştirilecek.

Ülkenin ilk aşk festivali olma özelliğini taşıdığı belirtilen 'Aşk Festivali', kentin balık restoranları ve gurme lezzetleriyle tanınmış duraklarından Dalyan Mahallesi'nde yapılacak. Düzenlenecek organizasyonda konserden müzik dinletilerine, dans gösterilerinden şiir dinletilerine, karikatürist performanslarından en güzel aşk filmleri gösterimine kadar birçok etkinlik yer alacak. 

null

Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, festivale ilişkin açıklamasında, yaşanılan dönemde hoşgörü, sevgi ve aşkın, insanın en çok ihtiyaç hissettiği duygular olduğunu dile getirerek yaşanmış bir aşktan ilham alan festivalle hoşgörü, sevgi ve aşk duygularını yeniden canlandırmayı umduklarını ifade etti.

Nezir'in festivale ilham veren aşkı

İzmir'in Çeşme ilçesindeki eski adı Köste olan Dalyan'da 1935-1980 yıllarında yaşayan sağır ve dilsiz Nezir, Sakız Adası'nda yaşayan aşkı Tinika'ya ulaşmak için tenekelerden kayık, çuvaldan uçurtmalar yaparak Sakız Adası'na gider.

Yunan yetkililere derdini anlatamayan Nezir, iki ülke yetkililerince casus sanılır ve sorgulanır, zaman zaman kötü muameleye maruz kalır. Yaşadıklarına rağmen Tinika'yı görme arzusundan vazgeçemeyen Nezir, sevdiğini görebilmek için taş ve çamur kullanarak üç kez farklı yüksekliklerde kuleler inşa eder.