Dahi Sandıkları Donör Akıl Hastası Çıktı

Yaşam 16:50 | 09 Temmuz 2016

Kanada'da yaşayan lezbiyen bir çift, 10 sene önce üstün zekalı birisinden aldıkları spermin aslında bir akıl hastasından geldiğini öğrenince spermi aldıkları sperm bankasını dava açtı. 

Collins ve Hanson, Atlanta merkezli bankanın veri tabanında ‘donör seçimi’ yaparken 9623 numaralı donörün özelliklerini beğenmişlerdi.

Kayıtlarda bu donörün, 33 yaşında, yapay zekâ yüksek lisansı sahibi olduğu ve “Sinirbilim” doktorası yaptığı, IQ’sunun 160’ı bulduğu, ustalık derecesinde bateri çaldığı ifade ediliyordu.Tek sorunu baba tarafından renk körü olmasıydı.

Donörün çocukluk ve yetişkinlik fotoğraflarından oldukça yakışıklı olduğu anlaşılıyordu.

Gerçek ise sperm bankasının Kanadalı çifte geçen yıl haziran ayında gönderdiği bir e-postada donörün adının James Christian Aggeles olduğunun yazması üzerine çıktı.

Basit bir internet araması yapan Kanadalı çift, donörlerinin aslında lise terk olduğu, genetik olarak şizofreniye sahip olduğu ve bu nedenle sık sık akıl hastanesine kaldırıldığı ve silahlı soygun suçundan hapis yattığını belirledi.

Milliyet'in haberine göre, Aggeles’ten 36 çocuk sahibi olan 20 çiftten 15’i ile bir araya gelen Kanadalı çift, onlar adına sperm bankası aleyhine tazinat davası açtı. Sperm bankası iddiaları araştırdıklarını açıklamakla yetindi.