"Haşhaşiler" Tiyatro Sahnesine Taşınıyor!

Yaşam 12:55 | 19 Ekim 2016

"Haşhaşi"leri anlatan tiyatro oyunu "Alamut"un prömiyeri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla 20 Ekim'de Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek.

Betül Odabaşı Törk'ün yazdığı, İstanbul Devlet Tiyatroları (İDT) Müdürü Zafer Kayaokay'ın yönettiği, "Haşhaşi"leri anlatan tiyatro oyunu "Alamut", Tiyatral Sanatlar Akademisi Vakfı'nca sahnelenecek.

Kayaokay, oyunun genel provasında yaptığı açıklamada, oyunda, "İslami öğretileri sapkın bir biçimde yorumlayan Haşhaşi lideri Hasan Sabbah'ı" anlattıklarını söyledi.

null

Yaklaşık 6 aydır oyun üzerinde çalıştıklarını ifade eden Zafer Kayaokay, "Oyunu, bu sezon sahneye koymaya 15 Temmuz öncesinde karar vermiştik. 15 Temmuz'da, hiç beklemediğimiz, arzu etmediğimiz bir darbe girişimi yaşadık. Oyunumuzu, darbe girişiminde yaşadığımız hikaye ile çok özdeşleştiriyorum." dedi.

"Türk halkı, bir kahramanın kötülük kalesini nasıl dağıttığını görecek." 

Devlet Tiyatroları'ndaki tecrübesini, emeğini ve gücünü oyuna yansıttığını belirten Kayaokay, şöyle konuştu:

"Haşhaşileri sahneye taşıyarak, iyinin ve kötünün ne olduğunu, halkın nelere alet olmaması gerektiğini, hırsların ve isteklerimizin bizi zaman zaman doğru yoldan uzaklaştırabildiğini, kötü yola saptırdığını insanlara anlatacağız."

Attila Olgaç, Başak Özel, Gürkan Güzeyhuz, Duygu Yürükçe, Fatih Altun, Cumhur Arat, Kemalettin Caymaz, Serhan Süsler, Dilara Aras, Ergin Düzgün, İbrahim Tül, Alper Atak, Özlem Olgun, Koray Kuru, Fatih Boyalı, Ali Suvacı, Halil İbrahim Babur, Fatih Boyalı, Koray Kuru ve Ali Suvacı'nın rol aldığı oyunun yapım direktörlüğü ve sanat yönetmenliğini Fatih Kılıç ve Mustafa Odabaşı üstlendi.

"Alamut"un prömiyeri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla 20 Ekim'de Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek.