İşte Tayland'ın Yeni Kralı

Yaşam 20:50 | 14 Ekim 2016

Tayland Kralı Bhumibol'un ölümünün ardından tahta geçmesi beklenen tek varis Maha Vajiralongkorn, düşük pantolonlu ve dövmeli görüntüsüyle dünyanın gündemine oturdu.

1. Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej, 88 yaşında akciğer enfeksiyonu ve böbrek yetmezliğinden yaşamını yitirdi.

2. Kralın ölümünün ardından yerine tek varisi olan oğlu 64 yaşındaki Maha Vajiralongkorn’un geçmesi bekleniyor. Kral'ın varisi sandaletli, düşük bel pantolonlu, atletli ve dövmeli görüntüsüyle dünyanın gündemine oturdu.

3. Kral Bhumibol, ABD'nin Massachusetts eyaletinin Cambridge kentinde 5 Aralık 1927 tarihinde ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi.

4. Krala (solda), "toprağın gücü" anlamına gelen Bhumibol Adulyadej adı verildi.

5. İki yaşındayken babasını kaybeden Bhumibol, 2. Dünya Savaşı sonrasına kadar ailesiyle birlikte İsviçre’de yaşadı. 1946 yılında ağabeyinin ani ölümü üzerine tahta çıkan Bhumibol, Tayland’ın kalkınmasına yaptığı katkılarla biliniyor.

6. Ordudan siyasete, Budist rahiplerinden iş dünyasına ve geniş halk kesimlerine kadar Tayland halkının çok sevdiği Kral Bhumibol (sağda), entelektüel çalışmalarıyla da tanınıyordu.

7. 70 yıl boyunca tahtta kalan Bhumibol, dünyanın en uzun süre tahtta kalan kralı oldu.

8. Ölüm haberini alır almaz binlerce Taylandlı, Siriraj Hastanesi önünde toplanarak Kral'ın cenazesinin saraya götürülmesini bekledi.

9. Bhumibol'un hayatını kaybetmesinin ardından ülkede, hükümet yetkilileri için 1 yıllık yas ilan edildi.

10. Tayland Başbakanı Prayut Chan-ocha, "Bhumibol şimdi cennette ve Tayland halkını izliyor olacak" dedi.

11. Tayland Veliaht Prensi Maha Vairalongkorn (65) Almanya’nın Münih Havalimanı’nda yanında metresi, üzerinde kısa bir atlet, düşük bel pantolon ve parmak arası terliklerle görüntülendikten sonra dünyanın gündemine oturmuştu.

12. Veliahtın dövmeli kollarını da ortaya seren fotoğraf, Tayland’da şok etkisi yaratmış, sosyal medyada en çok paylaşılanlar arasına girmişti.