Türkiye'de Çocuklarda Obezite Artıyor

Yaşam 15:56 | 13 Temmuz 2016

Van'da düzenlenen "Sağlıklı Yaşam ve Çocuk Çağında Beslenme Projesi"nde konuşan Dr. Veysel Baver Acar, Türkiye'de çocuklarda obeztinenin arttığını belirterek önemli tavsiyelerde bulundu.

Van’da ‘sağlıklı Yaşam ve Çocuk Çağında Beslenme Projesi’ kapsamında İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından ‘Sağlıklı Yaşam’ aracı ile vatandaşları bilinçlendirme programı düzenledi. Van AVM önünde düzenlenen programda konuşan İpekyolu Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Veysel Baver Acar, ülkemizde ve bölgemizde obeziteli çocuk sayısının arttığına dikkat çekerek, “Bugün burada Sağlık Bakanlığımız ve Van Halk Sağlığı Müdürlüğümüzün birlikte organize ettiği ‘Sağlıklı Yaşam ve Çocuk Çağında Beslenme’ konusunda halkımızı bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Burada ‘Sağlıklı Yaşam’ aracımızda açtığımız stantla animasyon ve kamu spotlarıyla çocuk çağında beslenmeye dikkat çekmeyi amaçlıyoruz. Malum ülkemizde ve bölgemizde obeziteli çocuk sayısı artmaktadır. Bunun önüne geçmek amacıyla Sağlık Bakanlığımız Türkiye genelinde bu organizasyonu yürütmektedir. Bizlerde burada aracılık yaparak çalışma yürütüyoruz. Genel anlamda çocuklara yönelik bir proje olmasının yanında tüm halkımızı da kapsayacak şekilde yapılan bir organizasyondur” dedi.

“Halkı bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz”

Burada obezite, sağlıklı yaşam ve beslenme, fiziksel aktivite, hipertansiyon, krom kongo kanamalı ateşlenme konularında hazırladıkları kamu spotları ve animasyonları çocuklara izlettiklerini belirten Dr. Acar, “Kentin kalabalık yerlerinde belirli zamanlarda bu tarz programlarla halkı bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz. Burası bir AVM önü olduğundan ve sirkülasyon olduğundan bugün burayı tercih ettik. Sağlık Bakanlığı bu sağlıklı yaşam aracını Türkiye geneline gönderiyor. Bize de bu kapsamda bir araç gönderildi. Bizler de Halk Sağlığı Merkezi olarak bu aracımızla halka birebir ulaşmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“Tüm ilçelerimizi gezeceğiz”

Van’ın tüm ilçelerinde belirli günlerde bu etkinliğin devam edeceğini ifade eden Toplum Sağlığı Hizmetleri Şube Müdürü Aysel Ovalıoğlu ise, “Sağlıklı yaşam aracımızla bütün ilçelerimizi gezerek halkımız ve çocuklarımızı bilinçlendirmeyi planlıyoruz. Okullarımız açıldığında okul önlerinde benzer etkinlikler yaparak ve ailelerimize ulaşarak çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Bunu inşallah sürekli hale getirerek devam ettirmeyi planlıyoruz. Çünkü koruyucu sağlık hizmetleri maliyeti en az olan ve etkili olan yöntemlerden bir tanesidir. Talep halinde resmi kurumlarımızda ve halkın yaygın olduğu yerlerde benzer çalışmalar yapacağız. Aracımızda diyetisyenimiz var. Bu konuda eğitim almış olan arkadaşlarımız var. CD ve slayt gösterilerimiz var. Bu meyanda çalışmalarımızı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.